Sąd w Moskwie ukarał w czwartek serwis społecznościowy Twitter dwiema grzywnami w łącznej wysokości 5,5 mln rubli (74 tys. USD). Sąd uznał, że Twitter popełnił wykroczenie administracyjne nie usuwając na żądanie regulatora internetu treści zakazanych w Rosji.

Jest to kolejna grzywna dla Twittera orzeczona przez rosyjski sąd. Pod koniec maja łączna wysokość kar finansowych, jakie sądy nałożyły na serwis wynosiła 27,9 mln rubli (ponad 377 tys. USD).

Wcześniej w czwartek sąd ukarał portal społecznościowy Facebook, również uznając, że portal nie usunął zabronionych w Rosji materiałów. Facebook ma zapłacić 6 mln rubli (ponad 81 tys. USD). Jest to trzecia kara nałożona na Facebook od maja. W maju sąd orzekł grzywnę w wysokości 26 mln rubli (ponad 351 tys. USD), a w czerwcu - 17 mln rubli (230 tys. USD).

W Rosji przyjęto niedawno prawo, na mocy którego zagraniczne koncerny internetowe będą musiały otwierać w tym kraju swoje przedstawicielstwa. Za niespełnienie tego wymogu grozić będą kary, włącznie z ograniczeniem dostępu do danego serwisu. Od dłuższego czasu władze rosyjskie żądają także od gigantów internetowych lokalizacji danych na terenie Rosji.