Europoseł Robert Biedroń zapowiedział, że w poniedziałek złoży na ręce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego pismo w sprawie pilnej debaty w sprawie wolności mediów w Polsce. Ta debata musi się odbyć, Europa musi się dowiedzieć o tym, co dzieje się w Polsce - dodał.

"Będę wnioskował, żeby Parlament Europejski w trybie pilnym podjął debatę wraz z rezolucją w sprawie wolności mediów w Polsce. Ta debata musi się odbyć. Europa musi usłyszeć o tym co dzieje się w Polsce i podjąć odpowiednie działania" – mówił Biedroń podczas konferencji prasowej w Krośnie (Podkarpackie).

Zwrócił uwagę, że po dyskusji w sprawie sądownictwa, sytuacji kobiet, po dyskusji w sprawie sytuacji mniejszości "najwyższa pora, żeby Parlament Europejski, Unia Europejska interweniowały także w sprawie niezależności, wolności mediów w Polsce".

Jak zaznaczył polityk Nowej Lewicy, to niestety "będzie skutkowało poważnymi reperkusjami wobec tego rządu". "Ale musimy działać dzisiaj. Musimy dzisiaj interweniować, żeby jutro nie było za późno" – podkreślił europoseł. Biedroń wyraził też nadzieję, że "na najbliższej sesji PE debata na ten temat się odbędzie".

W ubiegłą środę grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji.

W projekcie wskazano m.in, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Projekt był szeroko komentowany - także przez polityków opozycji - w kontekście przedłużenia koncesji na nadawanie dla TVN. Obecnie TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.