Przekazanie szczepionek odbyło się przy stadionie O2 Arena, na którym działa największe w Czechach centrum szczepionkowe. Tutaj mają zostać wykorzystane preparaty otrzymane z Węgier. Premier Babisz zapowiedział, że centrum w połowie czerwca powinno podawać 7 tys. szczepionek.

Czeski premier przypomniał, że Węgry przekazały wcześniej 160 respiratorów oraz 200 łóżek szpitalnych. Węgierski polityk podkreślił, że jego kraj dostarcza Czechom szczepionki, ponieważ są zaprzyjaźnionymi sąsiadami, ich gospodarki są ze sobą połączone, a mieszkańcy Czech i Węgier odwiedzają się wzajemnie.

Babisz powiedział też, że szczepionki są pożyczką, rezultatem dżentelmeńskiej umowy, a nie rządowego porozumienia.

W kwietniu br. Słowenia, Austria i Węgry obiecały Czechom szczepionki po tym, jak rząd Republiki Czeskiej, nie zgodził się na kompromis w ramach UE w sprawie dystrybucji dodatkowych 10 milionów dawek. Później podobną deklarację złożył premier Słowacji Eduard Heger. W poniedziałek czeski samolot wojskowy przywiózł z Belgradu ponad 100 000 dawek szczepionki BioNTech/Pfizer, które Serbia przekazała Czechom.

Od rozpoczęcia szczepień w grudniu ubiegłego roku, w sumie podano w Czechach około 5,66 mln dawek. Zakończone szczepienia ma ponad 1,65 mln osób. W ostatnich dniach tempo szczepień w Czechach przyśpieszyło. Ponad 100 000 dawek w ciągu dnia podano trzykrotnie w minionym i trzykrotnie w obecnym tygodniu. Rekordową liczbę 112 231 osób, zaszczepiono w środę.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że według danych resortu dotyczących czwartku nie zanotowano w Czechach żadnego zgonu, który byłby związany z koronawirusem. Taka sytuacja nie miała miejsca od 2 września 2020 r. Spada także liczba nowych przypadków zakażeń. W czwartek było ich 430, o 75 mniej niż przed tygodniem. Z danych resortu wynika, że jest to najniższy czwartkowy przyrost od końca sierpnia.