Do spektakularnej gafy doszło we wtorek w Rzymie podczas ceremonii, w trakcie której miała zostać odsłonięta tablica dedykowana byłemu prezydentowi Włoch Carlo Azeglio Ciampiemu. Tablicy nie odsłonięto, bo był błąd w jego imieniu.

Prezydent Sergio Mattarella i inni przedstawiciele władz opuścili uroczystość, nie zobaczywszy całej tablicy umieszczonej na małym placu nad Tybrem, któremu nadano imię Ciampiego. Jednak spod tkaniny, która ją przykrywała, widać było wyraźnie, że drugie imię zmarłego w 2016 roku byłego szefa państwa wyryto z błędem: zamiast Azeglio widniał napis Azelio.

Początkowo tłumaczono, że tablica nie zostanie odsłonięta, bo uległa uszkodzeniu w trakcie montażu, choć powód dla wszystkich był jasny.

Ceremonię skrócono, a tablica nie została zainaugurowana. Oficjalna delegacja odjechała.

Burmistrz Rzymu Virginia Raggi wyjaśniła, że kiedy dowiedziała się rano o błędzie, natychmiast nakazała przygotować nową tablicę. „Już została umieszczona na swoim miejscu”- ogłosiła.

Rywale ubiegającej się o reelekcję burmistrz Raggi w jesiennych wyborach przypominają kolejne błędy i gafy zarządu miasta za jej kadencji, między innymi przedstawienie w spocie reklamowym amfiteatru w Nimes we Francji zamiast Koloseum.