Szczepienia mają zacząć się najpóźniej 7 czerwca. Minister zdrowia został zobowiązany do wydania rozporządzeń i wytycznych, w myśl których wszyscy zaszczepieni rosyjskim preparatem będą kierowani do specjalistów w przypadku wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

Zlecone badania szczepionki, które zakończono 16 maja, potwierdziły, że preparat Sputnik V wywołuje właściwą odpowiedź immunologiczną – wynika z materiału ministerstwa zdrowia przedłożonego na posiedzenie gabinetu. Zdaniem ministra Lengvarskiego nie ma powodów, by wątpić w bezpieczeństwo szczepionki.

Słowacja zamówiła ogółem 2 miliony dawek szczepionki Sputnik V; obecnie dysponuje 200 tys. i nie jest w tej chwili jasne, czy otrzyma kolejne dostawy. Sprowadzenie szczepionki przez ówczesnego premiera Igora Matovicza, bez wiedzy i zgody członków gabinetu, spowodowało kryzys rządowy, który zakończyła rezygnacja premiera.

Reklama

Strona rosyjska w odpowiedzi zawiesiła wykonywanie zawartych umów ze Słowacją. Matovicz miał wpłynąć na zmianę tej decyzji, ale o ostatecznych decyzjach przesądzi ewentualne sprowadzenie lub nie kolejnych dawek Sputnika V.

Podczas środowych obrad rządu zastosowania rosyjskiej szczepionki nie poparła najmniejsza partia koalicji rządowej Dla Ludzi (Za Ludi). Ministrowie drugiej liberalnej partii Wolność i Solidarność (SaS), którzy wcześniej krytykowali Matovicza za sprowadzenie szczepionki, głosowali za jej wykorzystaniem.

W ponad pięciomilionowej Słowacji przynajmniej pierwszą dawką zaszczepionych jest około 30 procent mieszkańców. Stosowane są głównie szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna. Podawanie szczepionki firmy AstraZeneca zostało zawieszone.