"Z zadowoleniem przyjmuję zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, które weszło w życie dziś o godz. 2 w nocy. Wzywam obie strony do jego utrwalenia i długoterminowej stabilizacji. Jedynie rozwiązanie polityczne przyniesie wszystkim trwały pokój i bezpieczeństwo" - napisała szefowa KE na Twitterze.

W nocy z czwartku na piątek zaczęło obowiązywać zawieszenie broni między Izraelem, a rządzącą Strefą Gazy organizacją Hamas. W trwającej od 10 maja ostatniej odsłonie konfliktu Hamas prowadził ostrzał rakietowy Izraela, siły tego państwa bombardowały zaś palestyńską enklawę. Eskalację przemocy poprzedziły gwałtowne starcia palestyńskich demonstrantów z izraelską policją w Jerozolimie. Doszło do nich m.in. w związku z planami rozbudowy izraelskich osiedli w okupowanej Wschodniej Jerozolimie.

Według władz Strefy Gazy, podczas tego konfliktu zginęły tam co najmniej 232 osoby, w tym 65 dzieci, a ponad 1,9 tys. osób odniosło rany. Izrael informował o 12 ofiarach, w tym dwójce dzieci i setkach rannych. Większość zabitych w Strefie Gazy to bojownicy organizacji terrorystycznych, w tym Hamasu - przekazała izraelska armia. Dodano, że w stronę tego kraju z Gazy wystrzelono ponad 4 tys. rakiet, z których 90 proc. została przechwycona przez system obrony przeciwlotniczej Żelazna Kopuła.

Reklama