Szef rosyjskich służb więziennych Aleksandr Kałasznikow oświadczył w czwartek, że opozycjonista Aleksiej Nawalny wrócił do zdrowia "ogólnie rzecz biorąc normalnie" po proteście głodowym. Zapewnił, że nikt nie ma na celu "utrudniania życia" Nawalnemu w kolonii karnej.

Nawalny "odżywia się normalnie, ma możliwość komunikowania się z rodziną" - mówił Kałasznikow. Jak poinformował, opozycjonista, który schudł podczas głodówki do 76 kg (przy wzroście 190 cm), teraz waży 82 kg.

Szef służb więziennych dodał, że nie ma teraz wobec Nawalnego "jakichś specjalnych kar" i opozycjoniście nie zarzucono teraz żadnych naruszeń.

Nawalny jest w kolonii karnej "na ogólnych warunkach" - oświadczył. Zapewnił, że nikt nie ma na celu "poniżyć w jakiś sposób" opozycyjnego polityka ani "utrudnić mu życia".

"Mogę powiedzieć, że powrócił do zdrowia, ogólnie rzecz biorąc, normalnie" - oznajmił Kałasznikow.

Nawalny prowadził głodówkę w kolonii karnej przez 24 dni. Przerwał protest 23 kwietnia br.

Opozycjonista odbywa wyrok w kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim.

Rosja odziedziczyła po czasach ZSRR specyficzny typ zakładu karnego, gdzie nie ma cel więziennych, lecz są baraki, a więźniowie zorganizowani są w duże grupy (oddziały).

W zależności od rygoru w kolonii karnej więźniowie mają większe lub mniejsze ograniczenia w poruszaniu się po terenie, różną zezwoloną liczbę widzeń z bliskimi i możliwość otrzymywania od nich paczek.