Spośród placówek handlowych do tej pory mogły być otwarte tylko niektóre sklepy np. spożywcze, apteki, drogerie, salony optyczne, sklepy z odzieżą i obuwiem dziecięcym czy kwiaciarnie.

Wśród zakładów usługowych zezwolono na działalność ślusarzom, pralniom chemicznym i warsztatom samochodowym, do których później dołączyły salony manicure i pedicure, fryzjerzy oraz salony piękności i masażu.

Największym zainteresowaniem cieszyły się sklepy z obuwiem dla dorosłych, odzieżą i sprzętem sportowym, a wśród usług - naprawa zegarków.

Ograniczenia, z kilkutygodniową przerwą w grudniu ubiegłego roku, trwały od 22 października 2020 r.

Restrykcje dotyczyły także wyciągów i kolejek linowych, które w poniedziałek zostały uruchomione, ale już po zakończeniu sezonu zimowego. W kilku narciarskich kurortach przygotowano nieliczne trasy zjazdowe, ale w związku z wysokimi temperaturami, wznowienie pracy wyciągów ma charakter symboliczny.

Do szkół podstawowych w całym kraju w reżimie hybrydowym wrócili uczniowie, także w tych powiatach, gdzie sytuacja epidemiczna była niekorzystna. Wymogiem są test na obecność koronawirusa oraz noszenie maseczek typu FFP2. W całym kraju do przedszkoli mogą uczęszczać wszystkie dzieci. Zostało także wznowione nauczanie laboratoryjne w szkołach wyższych oraz w szpitalach dla studentów wydziałów medycznych.

Wśród niedziałających dotąd placówek są teatry i kina. Minister kultury Lubomir Zaoralek chciałby od przyszłego tygodnia uruchomić imprezy plenerowe z udziałem do 700 widzów i imprezy w halach i salach koncertowych z udziałem do 400 widzów. Decyzję w tej sprawie musi podjąć gabinet Andreja Babisza.