Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej zaapelowało w czwartek do instytucji unijnych o zdecydowane działania na rzecz demokratycznej Białorusi po aresztowaniu w tym kraju działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta.

„Dziś w Grodnie aresztowano Andrzeja Poczobuta, członka zarządu Związku Polaków na Białorusi i dziennikarza. Ponawiamy apel do instytucji UE o zdecydowane działania na rzecz demokratycznej Białorusi. Represje reżimu Łukaszenki muszą się skończyć” – napisało Stałe Przedstawicielstwo na Twitterze.

Andrzej Poczobut, członek władz ZPB został zatrzymany – potwierdzili członkowie tej organizacji, którzy są w kontakcie z jego żoną. Według ich informacji na komendę milicji odwieziono również prezes oddziału ZPB w Lidzie Irenę Biernacką.

„Został zabrany, lecz nie wiadomo dokąd” - poinformował PAP przedstawiciel ZPB, powołując się na żonę Poczobuta. Rano w mieszkaniu Poczobuta w Grodnie rozpoczęła się rewizja w związku ze sprawą karną o „podżeganie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym”.

O jej wszczęciu poinformowała w czwartek prokuratura generalna Białorusi. Po przeszukaniu w jej domu Biernacka została zabrana na komendę milicji. Poinformowała o tym jej córka.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Szefowa ZPB Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za „organizację nielegalnej imprezy”, za jaką władze uznały tradycyjny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.