Hamaczek zwrócił uwagę, że liczby nowych zakażeń są niższe w porównaniu z tymi sprzed tygodnia, ale wciąż w szpitalach przebywa ponad 9000 pacjentów z Covid-19, w tym około 2000 ma oddziałach intensywnej opieki medycznej. We wtorek przybyło blisko 14 000 nowych infekcji, tj. o około 1400 mniej niż przed tygodniem. W szpitalach przebywało 9006 pacjentów z Covid-19, na OIOM-ach było ich 2016.

Nadal notowane są wysokie liczby zgonów w związku z Covid-19. W poniedziałek zmarło 205 osób, a we wtorek 114, ale te dane będą jeszcze aktualizowane. Łącznie od początku pandemii zmarły 23 902 osoby.

Reklama

Hamaczek zapowiedział, że można spodziewać się jedynie zmiany w obowiązującym ograniczeniu do terenu gminy zamieszkania możliwości amatorskiego uprawiania sportu lub spacerów poza miastem. Ograniczenie to ma być rozszerzone na cały powiat. Zdaniem szefa MSW nie są planowane zmiany w obowiązującym zakazie podróży między powiatami. Sytuacji epidemicznej i związanym z nią systemem ograniczeń rząd zajmie się na nadzwyczajnym posiedzeniu w czwartek.

Centralny Sztab Kryzysowy polecił sprawdzenie, czy w kraju rzeczywiście są wystarczające zapasy tlenu oraz butli tlenowych. Zdaniem Hamaczka jeśli okaże się, że są braki, sztab będzie mógł nakazać producentom priorytetowe zaopatrywanie szpitali. Podkreślił, że problemem jest nie tylko produkcja tlenu, ale także zapasy butli, których, jak powiedział, zaczyna brakować w Europie.

Po konferencji szefa sztabu kryzysowego poinformowano, że zakłady metalurgiczne w Trzyńcu ograniczą zużycie tlenu wykorzystywanego w produkcji stali o jedną czwartą, a wygospodarowany zapas ma zostać wykorzystany w służbie zdrowia.