Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że nie prowadzi rozmów z producentami rosyjskiej szczepionki Sputnik V na temat dostaw tego preparatu do Unii Europejskiej.

"Obecnie nie ma żadnych rozmów pomiędzy unijnym zespołem negocjacyjnym a producentem rosyjskiej szczepionki" - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

Jak dodał, unijna strategia dotycząca szczepionek przeciwko Covid-19 jest strategią 27 państw członkowskich. "To oznacza, że jest ona ustalona razem przez państwa członkowskie i Komisję Europejską. Kraje UE i KE mogą zdecydować razem, że chcą poszerzyć istniejące portfolio szczepionkowe" - zaznaczył rzecznik.

Agencja Reutera wskazuje, że choć UE publicznie odrzuciła rosyjską globalną kampanię szczepionkową przeciwko koronawirusowi, traktując ją jako chwyt propagandowy Kremla, to jednak za kulisami kontaktuje się z Moskwą w sprawie Sputnika V.

Urzędnik unijny, który negocjuje z producentami szczepionek w imieniu Wspólnoty, powiedział agencji Reutera, że rządy państw UE rozważają rozpoczęcie rozmów z twórcami Sputnika V i że rozpoczęcie tego procesu wymagałoby wniosków czterech krajów Unii.

Węgry i Słowacja kupiły już rosyjski preparat, Czechy są nim zainteresowane, a Włochy rozważają użycie największego w kraju bioreaktora produkującego szczepionki w fabryce ReiThera pod Rzymem, aby produkować Sputnik V.

UE podpisała dotychczas umowy z sześcioma zachodnimi producentami szczepionek i rozpoczęła rozmowy z dwoma kolejnymi. Jak dotąd zatwierdziła cztery szczepionki. Pomimo tego szczepienia w UE idą wolno z powodu braku preparatów, za co krytykowana jest Bruksela.