Włosko-Rosyjska Izba Handlowa poinformowała we wtorek o zawarciu porozumienia między Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) a szwajcarską firmą farmaceutyczną Adienne w sprawie produkcji szczepionki Sputnik V we Włoszech.

Izba handlowa podała w komunikacie, że "po raz pierwszy podpisano porozumienie w sprawie produkcji szczepionki Sputnik V w Europie" i że szczepionka będzie produkowana we Włoszech.

"Decyzja ta pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy i na całkowitą kontrolę nad procesem (produkcji)" - głosi komunikat.

Rozpoczęcie produkcji planowane jest na czerwiec. Do końca roku wyprodukowanych ma zostać 10 mln dawek preparatu.

Szef Włosko-Rosyjskiej Izby Handlowej Vincenzo Trani oświadczył, że porozumienie jest "pierwszym tego rodzaju zawartym z partnerem z Europy i można nazwać je historycznym wydarzeniem". Jest ono również "dowodem na dobry stan relacji dwustronnych między naszymi krajami" - oświadczył Trani, cytowany przez rosyjskie agencje informacyjne.

Rosyjskie agencje podały, że propozycję wspólnej produkcji Sputnika V wcześniej złożyła włoska firma Adienne Srl, która należy do szwajcarskiego holdingu farmaceutycznego. Włosko-Rosyjska Izba Handlowa pośredniczyła w negocjacjach z przedstawicielami władz Rosji.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała we wtorek, że Sputnik V został do tej pory zatwierdzony do użycia w 46 krajach.