Stan zagrożenia przedłużono w poniedziałek 133 głosami koalicji rządowej przy 55 przeciwnych i jednym wstrzymującym się. We wtorek rano został już opublikowany w Monitorze Węgierskim dekret rządu dotyczący dalszego obowiązywania restrykcji.

W uzasadnieniu podkreślono, że ostatnie miesiące dowiodły, iż przyjęte dotąd posunięcia dobrze służą swoim celom. „Naszym najważniejszym dążeniem jest jak najszybsze wyjście kraju z okresu pandemii” – zaznaczono.

Obecne obostrzenia obejmują m.in. godzinę policyjną od godz. 20 do 5 rano i zakaz zgromadzeń. Restauracje mogą przygotowywać dania tylko na wynos, a sklepy i zakłady fryzjerskie oraz inne małe punkty usługowe muszą być zamykane o godz. 19. Hotele mogą przyjmować tylko gości przybywających w celach biznesowych lub edukacyjnych.

Reklama

Obowiązuje też zakaz imprez publicznych. W imprezach rodzinnych i prywatnych może uczestniczyć najwyżej 10 osób. Śluby są możliwe tylko bez wesela, a w pogrzebach może uczestniczyć najwyżej 50 osób.

Na Węgrzech rozpoczęła się trzecia fala zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1628 nowych zakażeń i zmarło 103 chorych na Covid-19. Liczba infekcji wykrytych na Węgrzech od początku pandemii przekroczyła już 400 tys., a liczba zgonów na Covid-19 sięgnęła 14 450.