Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji powiadomiło w poniedziałek w komunikacie o wydaleniu z kraju bułgarskiego dyplomaty. MSZ Bułgarii informowało 18 grudnia o wydaleniu dyplomaty Rosji oskarżanego o szpiegostwo.

"28 grudnia ambasador Bułgarii Atanas Krystin został wezwany do rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie otrzymał notę uznającą zastępcę attache wojskowego ambasady bułgarskiej w Moskwie za persona non grata" - czytamy w oświadczeniu resortu.

Władze Bułgarii nakazały 18 grudnia rosyjskiemu pracownikowi dyplomatycznemu opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin po tym, gdy prokuratura zarzuciła mu, że od 2017 r. był zaangażowany w działalność szpiegowską - przypomina agencja Reutera.

Według bułgarskiej prokuratury i służb specjalnych mężczyzna zbierał informacje dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, dotyczyły one m.in. ćwiczących na terenie Bułgarii oddziałów armii USA.

Był to szósty rosyjski dyplomata wydalony z Bułgarii w 2020 roku za szpiegostwo.

Po decyzji władz bułgarskich ambasada Rosji w Sofii ogłosiła, że wydalenie dyplomaty było bezpodstawne, a Moskwa "zachowuje prawo do podjęcia retorsji" w związku z tym działaniem.