Od początku stycznia lokalny podatek od małych i średnich firm zostanie zmniejszony o połowę - przekazał Orban na Facebooku. Węgierski premier dodał, że te decyzje mają złagodzić skutki koronakryzysu i pomóc w utrzymaniu miejsc pracy.

Obniżka podatków uderzy we władze lokalne, ponieważ ta danina jest dla nich istotnym źródłem przychodów - zauważa agencja Reutera. Orban zapowiedział, że miasta poniżej 25 tys. mieszkańców otrzymają rządową pomoc, a ewentualne wsparcie dla większych ośrodków będzie rozpatrywane indywidulanie.

Według prognoz węgierskiego rządu PKB tego kraju w 2020 roku zmniejszy się z powodu pandemii Covid-19 o ok. 6 proc.

Reklama

Premier Orban zadeklarował również pokrycie przez rząd w grudniu i styczniu dwóch trzecich kosztów płacowych przedsiębiorstw z branży turystycznej, hotelarskiej, restauracyjnej i transportowej, które musiały zawiesić działalność ze względu na obostrzenia sanitarne.

Szef rządu poinformował także o planie preferencyjnych kredytów dla rodzin z dziećmi i przeznaczonych dla nich dotacjach na remont mieszkań.

"Podjęliśmy te decyzję i mamy nadzieję, że uda nam się ocalić kilkaset tysięcy miejsc pracy" - podkreślił Orban, który spodziewa się, że Węgry wyjdą z pandemii wiosną 2021 roku, a szczepienia przeciwko Covid-19 zaczną się w tym kraju 27 lub 28 grudnia.