Premier pytany na konferencji prasowej, czy podjął decyzję w sprawie szefa Służby Więziennej, odpowiedział: "Tak, podjąłem dzisiaj już tę decyzję". "Szef Służby Więziennej został odwołany" - dodał.
Wcześniej w środę płk Pecka oświadczył, że oddaje się do dyspozycji premiera w związku z zabójstwem lekarza w Krakowie. Podejrzanym w tej sprawie jest funkcjonariusz Służby Więziennej, wobec którego prokuratura zawnioskowała w środę o trzymiesięczny areszt.
Zarzuty dla funkcjonariusza Służby Więziennej
We wtorek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie doszło do zabójstwa lekarza Tomasza Soleckiego. "Zatrzymany ws. zabójstwa okazał się funkcjonariuszem Służby Więziennej" – poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jako początek "głębszych zmian" w SW zapowiedział wniosek o odwołanie dyrektora generalnego płk. Andrzeja Pecki.
35-letni funkcjonariusz usłyszał w środę zarzut zabójstwa lekarza i usiłowania uszkodzenia ciała pielęgniarki. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień - przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Oliwia Bożek-Michalec. Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka, według prokuratury konieczne będzie uzyskanie opinii sądowo-psychiatrycznej, która - z uwagi na charakter zdarzenia - z dużym prawdopodobieństwem będzie poprzedzona obserwacją psychiatryczną.