Urząd statystyczny Ukrainy poinformował w czwartek, że w 2023 roku wzrost gospodarczy kraju wyniósł 5,3 proc.; w pierwszym roku rosyjskiej inwazji ukraiński PKB skurczył się prawie o jedną trzecią - podała agencja Reutera.

Lekki wzrost gospodarczy na Ukrainie wobec wcześniejszych prognoz

Wynik gospodarczy, o którym poinformował urząd, jest nieznacznie wyższy od prognozy przedstawionej w styczniu przez wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julię Swyrydenko, która zakładała, że wyniesie on 5 proc.

Urząd, który od początku rosyjskiej agresji nie przedstawia pełnych danych, nie podał jakie były najważniejsze czynniki wzrostu PKB.

Zależność gospodarki Ukrainy od wsparcia finansowego Zachodu

PKB Ukrainy spadł o 28,8 proc. w 2022 roku; teraz władze kraju liczą na to, że w 2024 roku wzrost gospodarczy wyniesie 4,6 proc.

Ukraińska gospodarka jest od początku wojny bardzo zależna od pomocy finansowej Zachodu. Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko powiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że ma nadzieję, iż zablokowany w Izbie Reprezentantów USA przez Republikanów pakiet pomocowy dla Kijowa zostanie uchwalony w kwietniu.

Ukraiński minister finansów wyraża nadzieję na pomoc finansową z USA

"Są podstawy, by tak sądzić (...). Jesteśmy całkiem optymistyczni, choć mogą się zdarzyć różne nieprzewidziane rzeczy" - powiedział Marczenko. (PAP)

fit/ ap/