W niedzielę wieczorem wybierzemy władze klubu nowej kadencji - poinformował PAP szef klubu Krzysztof Gawkowski. Jak dodał, po ewentualnym wejściu do rządu personalia będą mogły ulec zmianie.

Gawkowski w rozmowie z PAP przypomniał, że w niedzielę w południe Rada Krajowa Nowej Lewicy, czyli największego ugrupowania tworzącego klub, zbierze się, aby zaakceptować przedstawioną przez liderów umowę koalicyjną.

Lewica z nowymi władzami

"W niedzielę godzinach wieczornych odbędzie się posiedzenie klubu parlamentarnego Lewicy, na którym chcemy ukonstytuować kilka rzeczy. Po pierwsze - chcemy pokazać, że jesteśmy we wspólnocie to znaczy, że wszystkie partie, które wchodziły w skład komitetu Nowej Lewicy (czyli NL, Razem, Unia Pracy i PPS) tworzą klub parlamentarny, po drugie - wybierzemy władze klubu parlamentarnego" - poinformował polityk.

Pytany, kto znajdzie się we władzach klubu przyszłej kadencji, Gawkowski odparł: "Władze będą odtworzone. Będzie taka propozycja na początku, ale kto ostatecznie zostanie przewodniczącym, to ostatecznie zdecydują członkowie klubu".

"Jeżeli potwierdzi się, że wchodzimy do rządu, kto będzie w tym rządzie, to będą też zmiany dotyczące polityki klubowej, jeżeli chodzi o personalia" - przyznał szef klubu Lewicy.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.

Pod koniec października, po konsultacjach z komitetami wyborczymi prezydent Andrzej Duda poinformował, że terminem, który wstępnie zaplanował na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, będzie poniedziałek, 13 listopada. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ godl/