Boże Ciało to jedno z najważniejszych katolickich świąt i dzień ustawowo wolny od pracy. Czy obecność na mszy świętej w tym dniu dla katolików jest obowiązkowa? Czy trzeba wziąć udział w procesji? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Boże Ciało w Polsce

Boże Ciało to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To święto Kościoła katolickiego dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W Polsce Boże Ciało jest obchodzone od XIV wieku.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusato w Polsce ustawowo dzień wolny od pracy.

Boże Ciało. Czy trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało to święto nakazane. Oznacza to, że jest obowiązkowe i katolicy powinni tego dnia pójść na mszę. W przeciwnym razie będą mieli grzech ciężki.

Procesja w Boże Ciało

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Obchody święta w Polsce przybierają rozbudowane formy.

Katolicy manifestują w ten sposób swoją wiarę. Procesje są charakterystyczne dla Bożego Ciała i wielu wiernych w nich uczestniczy, mimo że nie są obowiązkowe.