Oczekujemy najlepszych firm, także polskich, które będą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy - powiedział w środę przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Szef parlamentu Ukrainy rozpoczął w środę wizytę w Polsce. Przed południem odbył rozmowę z marszałek Witek. Podziękował polskim parlamentarzystom za pomoc i wsparcie. "Jestem wdzięczny też polskiemu narodowi, ponieważ otworzył nie tylko drzwi swoich domów, ale także drzwi swoich serc dla Ukraińców. Dziękuje za to, cenimy to i nigdy o tym nie zapomnimy" - powiedział.

Poinformował, że podczas spotkania z Witek omówiono szereg kwestii dotyczących rosyjskich zbrodni na Ukrainie. "Dziękujemy za uchwały podjęte przez polski Sejm dotyczące uznania Rosji za państwo terrorystyczne i wspierające Ukrainę" - powiedział Stefańczuk.

Jak przekazał, szefowie parlamentów omówili także kwestie dotyczące powołania specjalnego trybunału, który osądzi zbrodnie rosyjskie. "Rozmawialiśmy też o przyszłości Ukrainy w UE i NATO. Omówiliśmy wszystkie kwestie dot. szczytu (NATO) w Wilnie" - poinformował.

Stefańczuk zaznaczył też, że omówił z Witek kwestię odbudowy Ukrainy. "Jeśli chodzi o odbudowę, to Polska zrobiła już bardzo dużo dla naszego przyszłego zwycięstwa" - powiedział.(PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Piotr Śmiłowicz

mm/ pś/ itm/