Obecnie na PiS chce głosować 37 proc. badanych, na KO - 29 proc., na Lewicę 11 proc., na Konfederację 8 proc., a na Polskę 2050 7 proc. badanych; powyżej progu wyborczego znalazłby się jeszcze PSL z 5 proc. poparciem - wynika z sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wpolityce.pl.

Według opublikowanych w czwartek na portalu wpolityce.pl wyników, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, PiS mógłby liczyć na 37 proc. poparcia badanych (tyle samo, ile w poprzednim badaniu), Koalicja Obywatelska - 29 proc. (-1 pkt proc. względem poprzedniego badania), a Lewica na 11 proc. (+2 pkt proc.) badanych. Na Konfederację zagłosowałoby 8 proc. badanych (bez zmian), a na Polskę 2050 Szymona Hołowni - 7 proc. (również bez zmian).

Powyżej progu wyborczego znalazło się jeszcze PSL z wynikiem 5 proc. (bez zmian), a poniżej Kukiz'15 z 1 proc. (-1 pkt. proc.) 0 proc. badanych zadeklarowało głosowanie na Porozumienie (również brak zmian), a 2 proc. - na inne ugrupowanie.

Zamiar udziału w wyborach, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę, zadeklarowało 63 proc. respondentów, z czego 48 proc. "zdecydowanie" wzięłoby udział w głosowaniu, a 15 proc. "raczej" wzięłoby udział. Brak takiego zamiaru zadeklarowało 30 proc., z czego 18 proc. "zdecydowanie" nie wzięłoby udziału w wyborach, a 12 proc. "raczej" nie wzięłoby udziału. 7 proc. nie umiało ocenić, czy wzięłoby udział w wyborach.

Badanie Social Changes zostało zrealizowane w dniach 31 marca-3 kwietnia metodą CAWI (wywiadów prowadzonych przez internet), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. Próba badawcza, jak wskazuje Social Changes, wyniosła 1047 osób.

(PAP)

mml/ par/