Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 5,5 proc. i nie zmieniła się względem stycznia – poinformowała PAP w poniedziałek szefowa MRiPS Marlena Maląg.

"Kolejne dobre informacje płyną z naszego rynku pracy. Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc. i nie zmieniła się względem stycznia" – podała minister Marlena Maląg.

Wskazała, że w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku nastąpił spadek o 0,4 punkty procentowe.

"Równie niskie bezrobocie mieliśmy w lutym 2020 r., przed wybuchem pandemii COVID-19 w Polsce. Nasz rynek pracy doskonale poradził sobie z kryzysem, jaki dotknął cały świat. Podczas gdy w innych krajach wciąż zamykają się firmy z powodu skutków pandemii, Polska jest jednym z liderów z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas jedynie Czechy" – podkreśliła szefowa MRiPS.

Według szacunków ministerstwa w lutym w urzędach pracy zarejestrowanych było 866,1 tys. osób bezrobotnych, o 55,7 tys. mniej niż w końcu lutego ub. roku.

Resort podał, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 92,3 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 0,3 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023 r. kształtowała się w przedziale od 3,2 proc. w woj. wielkopolskim do 9,4 proc. w warmińsko-mazurskim.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/