Dziś z Polski, z kraju Solidarności, wychodzi apel do całego wolnego świata: Nie ma wolności bez Solidarności! Solidarność z Ukrainą - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda, w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

"Dziś z Polski, z kraju Solidarności, wychodzi apel do całego wolnego świata: Nie ma wolności bez Solidarności! Solidarność z Ukrainą!" - napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Do wpisu dołączył nagranie z orędziem, które wygłosił w przeddzień rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent podkreślał w nim, że Polska jest krajem "Solidarności", wielkiego ruchu, który zmieniał najnowszą historię świata przyczyniając się do upadku komunizmu.

Zaznaczył też, że po wybuchu wojny pokazaliśmy, że "Solidarność" to nie tylko wspaniała historia, ale że solidarność żyje w nas. "Otworzyliśmy przed naszymi sąsiadami swoje serca i nasze domy. Jako naród zachowaliśmy się jak trzeba. Jeszcze raz za to wszystkim Polakom z całego serca dziękuję" - oświadczył prezydent.

Jednocześnie podkreślił, że Ukraina "wciąż potrzebuje wielkiego wsparcia ze strony całego wolnego świata, bo właśnie o tę wolność walczy".

"Wiemy, że konsekwencje tej wojny dotykają nas wszystkich, ale także wielu ludzi na całym świecie. Ale pamiętamy, że to ukraiński naród płaci za wolność najwyższą cenę - cenę życia. I właśnie dlatego z Polski, z kraju 'Solidarności' płynie do całego świata apel: bądźcie solidarni z Ukrainą" - dodał prezydent. (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ par/