Ponad połowa badanych (52,5 proc.) uważa, że nie powinno dojść do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Przeciwnego zdania jest 41,5 proc. badanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

W badaniu United Surveys zapytano Polaków o to, czy w wyniku różnic i podziałów w koalicji rządzącej (Zjednoczonej Prawicy) powinno dojść do przyspieszonych wyborów (parlamentarnych - PAP) - wcześniej niż jesienią 2023 r.

Ponad połowa ankietowanych (52,5 proc.) wybrała odpowiedź przeczącą. 31,2 proc. na pytanie odpowiedziało, że "raczej nie", a 21,2 proc. wskazało, że "zdecydowanie nie". Przeciwne zdanie wyraża 41,5 proc. badanych. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 26,3 proc. respondentów, a "raczej tak" 15,4 proc. Zdania w tym temacie nie miało 5,9 proc. respondentów.

Nieco inaczej wyglądają odpowiedzi osób, które zadeklarowały się jako wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. 46,2 proc. badanych uważa, że "zdecydowanie" nie powinno dojść do przyśpieszonych wyborów, a 44,2 proc. twierdzi, że "raczej nie". Tylko 6,2 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 0,6 proc. "raczej tak". Niezdecydowanych było tylko 2,8 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 osób metodą CATI&CAWI pomiędzy 16 a 18 grudnia. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ godl/