W tym roku świąteczne wyjazdy będą kosztować większość kierowców o wiele więcej niż rok temu - wskazał w środę portal e-petrol.pl. Zauważono, że od ub. roku benzyna podrożała o 78 groszy, a za litr diesla płaci się średnio o 1,88 zł więcej. W skali roku potaniał autogaz - o 29 groszy.

Jak wskazali analitycy e-petrol.pl, tuż przed Bożym Narodzeniem sytuacja cenowa na stacjach pozostaje stabilna, ale świąteczne wyjazdy będą kosztować większość kierowców o wiele więcej niż rok temu.

Na przestrzeni ostatniego tygodnia o zaledwie 2 grosze na litrze potaniały olej napędowy i autogaz, których średnie ogólnopolskie ceny wynoszą aktualnie 7,67 i 2,93 zł. Litr benzyny 95-oktanowej kosztuje natomiast w dalszym ciągu 6,53 zł. Od ubiegłego roku benzyna podrożała więc o 78 groszy, a za litr diesla płaci się średnio więcej aż o 1,88 zł. W skali roku potaniał zaś o 29 groszy autogaz - podali.

Wskazali, że na paliwowej mapie Polski wyróżniają się dziś województwa warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. W pierwszym z nich najmniej kosztuje tankowanie Pb95 i oleju napędowego: 6,39 i 7,50 zł/l. W drugim z regionów z ceną 2,72 zł/l jest najtańszy autogaz.

Za zakup litra Pb95 najwięcej płaci się na Lubelszczyźnie i Opolszczyźnie - 6,60 zł/l. W województwie opolskim jest też najdroższy olej napędowy, za który trzeba zapłacić na tamtejszych stacjach po 7,79 zł za litr. Autogaz w dalszym ciągu najwięcej kosztuje na Dolnym Śląsku - 3,08 zł/l - wynika z danych e-petrol.pl. (PAP)

lgs/ mmu/