Ze stanowiska dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) za dwa dni ustąpi gen. Wiesław Kukuła. Zastąpić go ma gen. Maciej Klisz, dotychczasowy zastępca gen. Kukuły - informuje portal Onet.pl. Wedle doniesień portalu, gen. Kukuła ma zostać Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Z informacji Onetu wynika, że na początku lutego gen. Kukuła zostanie wyznaczony na jedno z trzech najważniejszych stanowisk w polskiej armii. Zostanie dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych i zastąpi odchodzącego do cywila gen. Mikę" - czytamy. Gen. Kukuła jest dowódcą WOT od stycznia 2017 roku - początku istnienia formacji.

Wedle doniesień portalu, w środę w Pałacu Prezydenckim ma się odbyć uroczysta nominacja gen. Macieja Klisza na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej; jednocześnie z funkcji ma ustąpić gen. Kukuła.

Od sierpnia 220 gen. Klisz pełni funkcję zastępcy dowódcy WOT. Wcześniej, od października 2016 do kwietnia 2019 pełnił funkcję szefa sztabu WOT. W sierpniu 2021 roku prezydent Andrzej Duda mianował go na stopień generała brygady.

"Gen. Klisz wywodzi się z wojsk powietrznodesantowych, jednak przez większość swojej służby był związany z siłami specjalnymi. Ukończył wiele szkoleń i kursów wojskowych m.in. kurs Ranger w USA. Jako pierwszy polski oficer służył też na poziomie operacyjnym jako doradca ds. sił specjalnych (SOF Advisor) w Response Operations Forces Command (RFOC) w Niemczech. Służył też na wielu misjach m.in. w Afganistanie" - pisze Onet.

Dowództwo Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych to instytucja odpowiedzialna za dowodzenie jednostkami wojskowymi rodzajów sił zbrojnych w czasie pokoju oraz kryzysu, a w czasie wojny tymi jednostkami, które nie podlegają Dowództwu Operacyjnemu RSZ. Jest m.in. odpowiedzialne za szkolenia dowódców i żołnierzy, zarządza także sprzętem używanym przez polskie wojsko. Dowódcą generalnym RSZ od 2017 r. jest gen. Jarosław Mika.(PAP)