Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 500 plus należy złożyć do końca kwietnia- przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Od lutego rodzice i opiekunowie zgłosili 5,2 mln dzieci do programu "Rodzina 500 plus" w nowym okresie świadczeniowym.

Od początku lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500 plus na nowy okres świadczeniowy 2022/2023. Jak przekazała PAP minister rodziny rodzice i opiekunowie złożyli dotąd ponad 3,26 mln wniosków, które obejmują ponad 5,2 mln dzieci.

"Chociaż w tym roku nieco zmieniliśmy zasady i wnioskować o świadczenie wychowawcze można wyłącznie online, rodzice nie mają z tym problemu. To dobrze znana już od lat ścieżka, która usprawnia i przyspiesza cały proces" - zaznaczyła Maląg.

Przypomniała, że rodzice mają do dyspozycji trzy kanały elektroniczne wnioskowania o świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus". To ministerialny portal Empatia, bankowość elektroniczna oraz PUE ZUS.

"Przypominam, że aby dalej otrzymywać 500 plus konieczne jest złożenie nowego wniosku na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca br. i będzie obowiązywał do końca maja przyszłego roku. Ci, którym zależy na zachowaniu ciągłości wypłaty świadczenia – a wierzę, że jest to zdecydowana większość – powinni złożyć wniosek do końca kwietnia. Gorąco do tego zachęcam" - podkreśliła szefowa MRiPS.

Do kiedy złożyć wniosek o 500 plus

Jeśli rodzic złoży wniosek na okres 2022/2023 w terminie do 30 kwietnia 2022 r., to przyznanie świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.

Ministerstwo zaznacza, że w przypadku wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2022 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2022 r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Z kolei jeśli rodzic ubiegający się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec