Pracownia Estymator zapytała badanych, na którą z poniższych partii lub koalicji partii oddaliby swój głos w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę.

Prawo i Sprawiedliwość i Zjednoczoną Prawicę wskazało 39,2 proc. respondentów. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż w poprzednim badaniu. Wynik PiS przełożyłby się na 222 mandatów w Sejmie, czyli o 13 mniej niż ta formacja otrzymała w wyborach w 2019 r.

Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) zadeklarowało 25,4 proc. badanych. To wzrost o 0,3 punktu procentowego. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 129-osobową reprezentację w Sejmie, czyli o pięciu posłów mniej niż w ostatnich wyborach.

Reklama

Na ruch Polska 2050 Szymona Hołowni chciałoby zagłosować 10,9 proc. ankietowanych, czyli o o 1,3 punktu procentowego mniej niż w poprzednim badaniu. Ugrupowanie Hołowni uzyskałoby zatem 48 posłów.

8,3 proc. badanych oddałoby swój głos na Lewicę. To wzrost o 0,8 punktu procentowego. Lewica miałaby – zgodnie z wynikami badania – szansę na 26 posłów, czyli o 23 mniej niż uzyskała w wyborach w 2019 r.

Na Konfederację (KORWiN, Ruch Narodowy) chciałoby zagłosować 7,4 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 0,4 pkt. proc. Wynik Konfederacji przełożyłby się na 20 mandatów, czyli o 9 więcej niż obecny stan posiadania tej formacji w Sejmie.

W Sejmie znalazłby się też PSL-Koalicja Polska z 6,1 proc. głosów. Ludowcy zanotowali spadek o 0,2 pkt. procentowego w stosunku do poprzedniego badania. Sondażowy wynik oznaczałby dla ugrupowania 14 mandatów, czyli o 16 mniej niż uzyskało ono w 2019 r.

Poza parlamentem znalazłby się Kukiz'15, którego chęć poparcia zadeklarowało 1,8 proc. badanych (o 0,3 pkt. proc. więcej niż w poprzednim sondażu).

Na inne komitety wyborcze chciałoby zagłosować 0,9 proc. badanych (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Jeden mandat przypada Mniejszości Niemieckiej.

W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc.

Badanie przeprowadzono 30-31 marca 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1031 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski