Podczas czwartkowej narady w BBN rozmawiano o wypracowaniu strategii politycznej na szczyt NATO oraz posiedzenia Rady Europejskiej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział, że premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek spotka się z prezydentem Szwajcarii oraz premierem Holandii.

W czwartek wieczorem w BBN odbyła się kolejna narada z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli rządu ws. Ukrainy.

Rzecznik rządu po zakończeniu spotkania powiedział dziennikarzom, że głównymi tematami rozmowy była niedawna wizyta premiera Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów rządów Czech i Słowenii w Kijowie, a także rozmowy prezydentów Polski i Turcji oraz zbliżający się nadzwyczajny szczyt NATO.

Müller poinformował, że podczas narady rozmawiano na temat wypracowania strategii politycznej na przyszły tydzień, kiedy odbędzie się szczyt NATO oraz posiedzenie Rady Europejskiej.

"Głównie omawialiśmy dziś kwestie związane ze szczytem NATO, w jaki sposób NATO mogłoby pomóc jeszcze Ukrainie, jeśli chodzi o własną obronę. A z drugiej strony jak Rada Europejska może zareagować w postaci chociażby dalszych sankcji, innych działań pomocowych, czy finansowych, pakietu odbudowy dla Ukrainy" - mówił.

Ocenił, że przyszły tydzień będzie kluczowy i stąd też kolejne intensywne dyplomatyczne działania prezydenta oraz premiera.

W tym kontekście poinformował, że w poniedziałek wizytę w Polsce złoży prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassis, który m.in. spotka się z Morawieckim. "Tutaj chcemy rozmawiać o sankcjach. Tak jak wiemy Szwajcaria jest istotnym krajem pod kątem chciażby blokowania transferów finansowych i też Szwajcaria pod tym kątem zachowuje się dobrze - wykonała takie ruchy, które kiedyś wydawałyby się nie do pomyślenia" - powiedział Müller.

Dodał, że szef rządu spotka się w poniedziałek w Warszawie również z premierem Holandii Markiem Rutte. Jak mówił Holandia jest ważnym partnerem, ale "też partnerem - nie oszukujmy się - który ma nieco inne podejście chociażby jeśli chodzi o kwestię członkostwa Ukrainy w UE".

"Będziemy premiera Holandii przekonywać, że jednak z punktu widzenia strategicznego, najpierw status kandydacki Ukrainy, ale później również Ukraina jako członek UE, to jest kwestia ważnych decyzji geopolitycznych, które zabezpieczają cały obszar europejski i gwarantują w przyszłości pokój. Niełatwa będzie to rozmowa, ale konieczna" - ocenił Müller.

W przyszły czwartek, 24 marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, w Brukseli ma się odbyć nadzwyczajny szczyt NATO. W dniach 24-15 marca zebrać ma się Rada Europejska.

Czwartkowa narada w BBN odbyła się po tym, gdy w środę prezydenci Duda i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali w Ankarze o sposobach zatrzymania rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dzień wcześniej w Kijowie premier Morawiecki, szefowie rządów: Czech - Petr Fiala i Słowenii - Janez Jansza oraz wicepremier Jarosław Kaczyński spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Kaczyński przedstawił propozycję powołania misji pokojowej, przygotowanej przez NATO i być może także inne organizacje międzynarodowe. Misja miałaby być "osłonięta zbrojnie" i odbywać się na terytorium Ukrainy. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mok/