Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt budżetowy wyniesie ok. 25-26 mld zł w 2021 roku, poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza. Spodziewana jest także "jedenastocyfrowa" nadwyżka w budżetach jednostek samorządu terytorialnego.

"W roku ubiegłym była nowelizacja pozytywna. Mimo, że byliśmy w roku covidowym, nastąpiło odbicie. […] Obniżono deficyt o ponad połowę w nowelizacji ustawy budżetowej, na ok. 40,5 mld zł, a wykonanie będzie jeszcze lepsze. Obecnie szacujemy wykonanie budżetu roku 2021 z deficytem ok. 25-26 mld zł" – powiedział Skuza podczas senackiej debaty nad ustawą budżetową na 2022 r.

"Zmienność prognoz jest teraz bardzo duża, ta wrażliwość jest bardzo wysoka, niemniej jednak myślę, że lepiej zakładać wszystko ostrożnie" – dodał.

Jako przykład podał wykonanie budżetu jednostek samorządu terytorialnego, gdzie według prognoz zakładany był deficyt na poziomie ok. 25 mld zł.

"Przykładowo mogę tu powiedzieć o jednostkach samorządu terytorialnego, które na rok 2021 zakładały deficyt w wysokości ok. 25 mld zł. Taka ostatnia znana mi prognoza to właśnie 25 mld zł " – podkreślił.

Jego zdaniem "ten wynik na pewno będzie w tym roku dodatni, czyli będzie nadwyżka".

"Prognozowałem, czy to będzie nadwyżka 10-cyfrowa, czy 11-cyfrowa. Obecnie jestem bardziej skłonny przyjąć prognozę bardziej optymistyczną, czyli 11-cyfrową" – podsumował.

Z końcem grudnia ub. r. Skuza informował, że deficyt budżetowy będzie w tym roku niższy od zaplanowanych 40,5 mld zł i ukształtuje się "w okolicach dwudziestu kilku miliardów złotych".

W poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że w budżecie państwa na koniec grudnia 2021 r. odnotowano ok. 35 mld zł deficytu.