"14. emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji żeby decydować. (...) O ile mi wiadomo to czternastki nie będzie w tym roku" - powiedział minister Kościński zapytany, czy w tym roku utrzymane będą 13. i 14. emerytury.

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. - jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze). Z kolei coroczna wypłata tzw. trzynastek jest już zagwarantowana ustawowo.

Szef resortu finansów był też pytany, czy spodziewa się ewentualnych problemów przy wypłatach styczniowych emerytur i czy te świadczenia będą niższe. Zapewnił, że styczniowe emerytury nie będą niższe od tych wypłaconych miesiąc wcześniej.

Reklama

"Tutaj nie powinno być tego kłopotu. Ten kłopot mieliśmy z wypłatą dla nauczycieli, bo był spowodowany tym, że nauczyciele albo podpisywali oświadczenia o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej, albo nie złożyli wniosku PIT-2. Przy emeryturze organ, który ją wypłaca z automatu ma PIT-2 więc tego kłopotu nie powinno być" - powiedział Kościński.

pif/ ozk/