Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powołała w czwartek Wojciecha Krawczyka na stanowisko pełnomocnika do spraw bezpieczeństwa energetycznego - poinformował resort klimatu i środowiska.

Jak wyjaśniono, pełnomocnik będzie zajmować się m.in. uzgadnianiem koncepcji i opiniowaniem projektów strategicznych dokumentów rządowych związanych z bezpieczeństwem oraz funkcjonowaniem sektora energetycznego. Będzie też monitorował działania w zakresie Polityki energetycznej Polski do 2040 r., a także przygotowywał materiały niezbędne do prowadzenia przez ministra polityki energetycznej państwa.

"Jednym z kluczowych zadań pełnomocnika ds. bezpieczeństwa energetycznego będzie analizowanie procesów i zjawisk gospodarczych oraz ekonomicznych związanych z funkcjonowaniem sektora energetycznego" - powiedziała minister Anna Moskwa.

Dodała, że powołanie pełnomocnika pozwoli kreować jednolitą politykę związaną z działaniami strategicznymi na rzecz funkcjonowania, rozwoju oraz transformacji sektora energetycznego.

Ministerstwo podało, że Wojciech Krawczyk jest inżynierem budownictwa oraz stypendystą Fulbright ze specjalnością Energy Policy and Energy Economics.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w sektorze prywatnym, realizując projekty rozwoju infrastruktury energetycznej m.in. obiekty elektrowni oraz infrastruktury towarzyszącej. Jako inżynier uczestniczył w projektach w Polsce, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Filipinach.

Dodano, że w latach 2018-2019 podczas pracy w Pacific Northwest National Laboratory, gdzie wraz z zespołem analizował różne scenariusze rozwoju gospodarki USA w kontekście rynku energii, zmian w energetyce oraz emisji. Uczestniczył w opracowaniu złożonego model gospodarki w celu uzyskania założonych celów emisyjnych na potrzeby instytucji publicznych oraz sektora prywatnego.

Jako konsultant ds. energetyki Banku Światowego brał udział w projektach rozbudowy infrastruktury energetycznej w Indonezji oraz Mjanmarze.

Resort przekazał ponadto, że Krawczyk doświadczenie w sektorze publicznym zdobywał w Ministerstwie Aktywów Państwowych jako zastępca dyrektora departamentu analiz i sprawozdawczości oraz departamentu spółek paliwowo-energetycznych. (PAP)

autor: Michał Boroń