Budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej rozpocznie się w kilku miejscach jednocześnie - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że zaporę będzie budowało kilka firm.

Rzeczniczka Straży Granicznej zaznaczyła na poniedziałkowym briefingu, że ma nadzieję, że budowa zapory rozpocznie się w najbliższych tygodniach. "Chcemy, aby ta budowa ruszyła w kilku punktach na raz. Na pewno nie będzie tak, że będziemy budowali od jednego punktu" - powiedziała. Dodała, że będzie kilka firm, które będą w tym samym czasie budowały zaporę.

Wcześniej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział w Radiu Zet, że w poniedziałek odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu koordynującego budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. Jak dodał, opinii publicznej na bieżąco będą przedstawiane wszystkie możliwe dokumenty i umowy w tej sprawie. Podkreślił, że budowa zapory ma zacząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć się do połowy 2022 roku.

Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na Podlasiu. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września br. w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. W ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wzdłuż podlaskiego odcinka granicy z Białorusią ma powstać zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.