Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec bada sprawę tragicznej śmierci ciężarnej pacjentki z Pszczyny. Postępowanie wszczął niezwłocznie po informacji członka rodziny, zanim sprawa została nagłośniona przez media - wynika z oświadczenia RPP na stronie internetowej.

"Rzecznik Praw Pacjenta zna i bada sprawę tragicznej śmierci ciężarnej pacjentki z Pszczyny. Postępowanie wszczęliśmy niezwłocznie po informacji, którą otrzymaliśmy od rodziny pacjentki, zanim jeszcze sprawa została nagłośniona przez media" - zaznaczono w komunikacie.

Jak podano dalej "Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia prawa pacjentki do świadczeń zdrowotnych, niewykluczone jest rozszerzenie postępowania w zależności od ustaleń w sprawie".

"Zwróciliśmy się w pierwszej kolejności o przesłanie pełnej dokumentacji i udzielenie wyjaśnień zarówno do szpitala, jak i podmiotu leczniczego, w którym prowadzono ciążę pacjentki. Wystąpiliśmy także do właściwej Prokuratury w Katowicach o przekazanie ustaleń z prowadzonego postępowania przygotowawczego" - podkreślono.

RPP czeka na stanowisko podmiotu leczniczego i dokumentację medyczną, która będzie "niezwłocznie poddana analizie i przekazana do opinii konsultanta, jeśli zajdzie taka potrzeba".

"Termin udzielenia informacji i przekazania dokumentacji upływa za kilka dni" - podkreślił.

Rzecznik Praw Pacjenta nadał sprawie najwyższy priorytet.

22 września 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zmarła 30-letnia, będąca w 22. tygodniu ciąży. W czasie hospitalizacji płód obumarł. Pacjentka jeszcze za życia miała relacjonować rodzinie, że lekarze przyjęli "postawę wyczekującą", co wiązała z przepisami dotyczącymi aborcji. Kontrolę prowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawą zajmuje się prokuratura.