Regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce; przejście dla pieszych oznacza faktyczne pierwszeństwo dla pieszych - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że dzięki zmianie przepisów na polskich drogach umiera rocznie o kilkaset osób mniej.

Premier wziął udział uroczystości z okazji 1. urodzin Polskiego Radia Kierowców, która odbyła się na torze gokartowym w Starej Wsi pod Warszawą, niedaleko Nadarzyna.

W uroczystości wziął udział także wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który poinformował, że rząd przekaże 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach lokalnych, a fundusze zostaną przeznaczone dla samorządów.

Premier Morawiecki mówił, że w centrum działań rządu jest człowiek, więc także jego bezpieczeństwo. "Bezpieczeństwo ruchu drogowego w poruszaniu się po drogach jest również w centrum naszych działań. To była moja obietnica podczas expose. Tę obietnicę spełniamy" - powiedział Morawiecki.

Wskazał, że wiele działań rządu łączy się z ograniczeniem "szaleństw na drogach". "Nasze wielkie inwestycje w infrastrukturę drogową zaczynają się coraz lepiej sprawdzać. Także ostatnie dane pokazują, że te regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce, że przejście dla pieszych nie jest wirtualnym, ale faktycznym pierwszeństwem dla pieszych" - mówił premier.

Przypomniał, że od kilkunastu tygodni pieszy zbliżający się do przejścia ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dzięki tym przepisom, jak powiedział Morawiecki, w porównaniu do 2018 i 2019 r. na polskich drogach umiera o kilkaset osób mniej, a wypadków jest o blisko o 30 proc. mniej.

Wśród podejmowanych działań rozwijających infrastrukturę drogową premier wymienił natomiast: nowe chodniki, przejścia dla pieszych, doświetlenie dla pieszych, balustrady przed szkołami i przedszkolami, ronda oraz najróżniejsze elementy mające spowalniać jazdę bądź czynić ją bardziej płynną.

"To wszystko powoduje, że ci szarżujący kierowcy, piraci drogowi, mają mniej przestrzeni do swobodnego działania" - powiedział Morawiecki. Podkreślił, że przekraczanie prędkości powoduje bardzo często śmiertelne wypadki lub takie, po których osoby zostają kalekami na całe życie.

"Ciszę się, że Polscy kierowcy jeżdżą kulturalniej i coraz bezpieczniej" - dodał Morawiecki. Dziękując Polskiemu Radiu Kierowców za prowadzone na jego antenie działania edukacyjne wskazał, że "każde ocalone życie to wielka wartość". Premier zaznaczył też, że bezpieczeństwo na drogach składa się z trzech podstawowych elementów. "To infrastruktura, prawo i odpowiedzialność" - powiedział Morawiecki.

"Przygotowaliśmy program na łączną sumę 100 mln zł, który będzie dedykowany dla samorządów na podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego" - powiedział zaś wiceminister Buda. Poinformował, że pieniądze będą mogły być wydawane przez samorządy na takie inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa na drogach, jak oświetlenia przejść dla pieszych, sygnalizacja świetlna, bariery ochronne czy azyle dla pieszych.

"Spośród wszystkich zdarzeń drogowych w których uczestniczą piesi połowa odbywa się właśnie na przejściach. To są miejsca szczególnie niebezpieczne, stąd wszelkie działania, nawet najdrobniejsze, na tym polu przyniosą efekty (...) w mniejszej ilości osób poszkodowanych" - mówił Buda.

Wskazał, że środki na poprawę bezpieczeństwa na drogach lokalnych zostaną przekazane samorządom, ponieważ to one najlepiej wiedzą, w których miejscach ruch jest największy i gdzie zagrożenia pojawiają się najczęściej.

Natomiast reprezentująca Radę Mediów Narodowych posłanka Joanna Lichocka (PiS) oceniła, że "media publiczne są silne, silnie finansowane". "Tak ma być. To jest dobro, to jest symbol dobrych rządów na polskim rynku medialnym" - podkreśliła.

Przypomniała, że poprzedni rządzący chcieli zniszczyć media publiczne. "Nie dawali pieniędzy, nawoływali żeby nie płacić abonamentu, mówili, że to wszystko trzeba +zaorać+, sprzedać, sprywatyzować. Zrobić biznes" - wyliczała.

Wskazała też, że to decyzja prezes Polskiego Radia uruchomiła proces, że takie anteny jak Polskie Radio Kierowców mogą istnieć i być w pakiecie oferty mediów publicznych. "Polskie Radio pod rządami pani prezes Agnieszki Kamińskiej pokazuje, że ta misja mediów publicznych zapisana w ustawach jest realizowana w sposób wzorcowy" - powiedziała Lichocka. "To wielka rzecz, że w tak krótkim czasie udało się zrobić tak profesjonalną antenę słuchaną przez kierowców w Polsce" - dodała.

Posłanka zaznaczyła, że sama też jest wierną słuchaczką obchodzącego urodziny Polskiego Radia Kierowców. "Chciałam państwu pogratulować za szybkość reakcji, rzetelną informację i świetną muzykę" - mówiła posłanka. Jak dodała, ważna jest również wartość edukacyjna jaką promuje rozgłośnia. Wymieniła tu m.in. informacje na temat przepisów ruchu drogowego bezpieczeństwa i rozsądku na drodze. "To jest też bardzo ważne, nie zapominajmy o tym" - podkreśliła.

Główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur powiedział zaś, że instytucja, którą reprezentuje jest otwarta na współpracę z Polskim Radiem. "Edukacja jest bardzo ważna - porady informacje o zmieniających się przepisach. Mam nadzieję, że radio będzie się rozwijało, aby propagować bezpieczeństwo na polskich drogach i kształtować właściwe postawy u użytkowników dróg" - dodał.

Polskiego Radia Kierowców można słuchać przez internet, w aplikacji mobilnej oraz w technologii DAB+.