Do końca września wystawiliśmy ponad 300 zgłoszeń na policję za odmowę wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym - poinformowała PAP Karolina Banaszek, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego.

Od 1 kwietnia do 30 września br. trwał Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jest to badanie statystyczne realizowane jest raz na 10 lat w niemal każdym kraju na świecie, zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, takich jak UE i ONZ.

Jak przekazała PAP Banaszek, obecnie trwają prace nad opracowaniem zebranych danych. "W skali całego kraju poziom mieszkań, które zostały spisane w Narodowym Spisie Powszechnym wynosi ponad 95 proc., natomiast na informację o liczbie spisanych osób musimy jeszcze poczekać" - poinformowała Banaszek.

Przypomniała jednocześnie, że osoby, które odmówiły wzięcia udziału w spisie, muszą się liczyć z sankcjami. Grozi za to kara grzywny. O jej wysokości decyduje sąd. GUS natomiast składa zawiadomienie na policję o popełnieniu wykroczenia. "W skali całego kraju wystawiliśmy do końca września ponad 300 zgłoszeń na policję za odmowę wzięcia udziału w spisie" - poinformowała PAP Banaszek.

Udział w tegorocznym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań był obowiązkowy. GUS podkreśla, że jest to związane ze strategicznym znaczeniem tego badania dla funkcjonowania systemów informacyjnych państwa, lokalnych samorządów oraz biznesu. Uzyskane podczas spisu powszechnego dane są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju.

Jednocześnie GUS wyjaśnia, że spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Spis realizowany był następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego.

Odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r.(PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ jann/