Spadające bezrobocie to wynik działań, które podejmowaliśmy w walce z koronawirusem - tarcz antykryzysowych i finansowych, ale też rozwiązania dotyczące Polskiego Ładu: wsparcie inwestycji tam, gdzie tworzone są miejsca pracy - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Szacowana stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,6 proc., co oznacza, że w porównaniu z bezrobociem w poprzednim miesiącu spadła o 0,2 pkt. proc. - poinformowało w środę MRiPS.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed pytany w środę w TVP Info o to, czy żegnamy się w Polsce z bezrobociem odparł: "myślę, że możemy tak spokojnie powiedzieć, bo nawet w okresie pandemii udało nam się utrzymać niskie wskaźniki bezrobocia".

"To jest też wynik działań, które podejmowaliśmy przy walce z koronawirusem - tarcz antykryzysowych, tarcz finansowych, ale również rozwiązania dotyczące Polskiego Ładu, czyli wsparcie dla inwestycji tam, gdzie tworzone są miejsca pracy. Te wspólne działania sprawiają, że dziś przedsiębiorcy i pracownicy mogą czuć się spokojnie na rynku pracy" - powiedział Szwed.

Według wstępnych danych resortu, w końcu września w urzędach pracy zarejestrowanych było 936 tys. osób bezrobotnych. To blisko 25 tys. osób mniej niż w sierpniu – spadek o 2,6 proc. i prawie 88 tys. mniej niż przed rokiem – spadek o 8,6 proc. Najlepiej sytuacja wygląda w Wielkopolsce, gdzie stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 3,3 proc. W żadnym województwie stopa bezrobocia nie przekraczała 9 proc. Najwyższy jej poziom jest w województwie warmińsko-mazurskim (8,6 proc.).