Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim plan modernizacji szpitalnictwa. Po konferencji szef rządu zamieścił na Facebooku wpis, w którym określił te planowane zmiany jako "godnościową rewolucję w służbie zdrowia."

"Wdrożyliśmy rozwiązania cyfrowe takie jak elektroniczna recepta, zwolnienie, skierowanie, których nasi poprzednicy przez wiele lat nie potrafili zrealizować. Te działania wzniosły polską służbę zdrowia na zupełnie inny poziom. Następnym etapem rewolucji jest wielki program modernizacji polskich szpitali, który jest ważną częścią Polskiego Ładu" - podkreślił szef rządu. Zaznaczył, że nie jest planowane zamykanie szpitali.

"Dzisiaj mamy 575 publicznych i 301 powiatowych szpitali. Chcemy je unowocześniać i zwiększać finansowanie służby zdrowia. Najlepszym tego dowodem jest przyjęta ustawa o finansowaniu służby zdrowia na poziomie, który do niedawna wydawał się nieosiągalny - czyli 6 proc. za dwa lata i 7 proc. za 6 lat" - napisał Morawiecki.

Reklama

W ocenie szefa rządu pandemia pokazała, jak bardzo potrzebne są inwestycje w służbę zdrowia. "Dlatego powołujemy Fundusz Modernizacji Szpitali w wysokości 7 miliardów złotych, który będzie służył podniesieniu standardów polskich placówek medycznych - w tym m.in. wymianie 90 tysięcy łóżek szpitalnych, 400 dodatkowych ambulansów, które będą wielkim wsparciem dla ratownictwa medycznego" - poinformował.

Jak dodał, te wszystkie działania to droga do dalszej poprawy funkcjonowania służby zdrowia. "Stoi za nami wiarygodność zrealizowanych programów - Internetowe Konto Pacjenta, ale także wykonane już inwestycje w: sprzęt, tomografy, rezonanse, respiratory i wszelkiego typu sprzęt medyczny w szpitalach. Nie zatrzymujemy się i idziemy dalej w naszym wysiłku unowocześnienia służby zdrowia" - napisał Morawiecki.

"Oczywiście wiemy, że to nie sprzęt sam leczy, że najważniejsi są lekarze, pielęgniarki, diagności, laboranci. Poprzez podniesienie ich wynagrodzeń chcemy zapewnić właściwą jakość służby zdrowia i sprawność leczenia pacjentów. To jest nasze zobowiązanie i cel, a Fundusz Modernizacji Szpitali ma pomóc w jego szybkiej realizacji" - zakończył.