Ewakuacja z Afganistanu, wspólne stanowisko w rozmowach na forum NATO, sytuacja bezpieczeństwa w kontekście wojskowych ćwiczeń Rosji były tematami rozmów szefa BBN Pawła Solocha z prezydenckimi doradcami ds. bezpieczeństwa Turcji i Rumunii.

Soloch odwiedził także firmę produkującą powietrzne bezzałogowce kupione przez MON.

Jak powiedział PAP szef Biura bezpieczeństwa Narodowego, temat Afganistanu zdominował odbywające się w Turcji rozmowy, które dotyczyły także podniesienia trójstronnych relacji na poziom głów państw. "Ta propozycja padła jakiś czas temu ze strony prezydenta Klausa Iohannisa, została podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę w czasie jego majowej wizyty w Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdogan odniósł się do niej pozytywnie i skutkiem było nasze spotkanie – doradców prezydenckich" – powiedział.

Dodał, że tematem była także sytuacja bezpieczeństwa także w kontekście ćwiczeń wojskowych Rosji wiosną w rejonie Morzu czarnym i przygotowywanego ćwiczenia Zapad oraz w kontekście planowanego na przyszły rok szczytu NATO, który ma przyjąć nową koncepcję strategiczną. "Chodzi o poszukiwanie obszarów, gdzie możemy przedstawiać nasze wspólne stanowisko pozostałym sojusznikom" – powiedział Soloch.

Poinformował, że podczas rozmów o przygotowaniu tematów na ewentualne spotkanie prezydentów trzech państw, pojawił się także temat Afganistanu i ewakuacji osób zagrożonych po opanowaniu kraju przez talibów.

Soloch zauważył, że choć głównym kierunkiem ewakuacji jest Uzbekistan, to istotną rolę odrywa również Turcja, również z tego powodu, że żołnierze tureccy są – obok Amerykanów – częścią sił zabezpieczających lotnisko w Kabulu. "Sytuacja jest niezwykle dynamiczna, wiele rzeczy dzieje się w sposób niezwykle chaotyczny" – powiedział.

W programie podróży szefa BBN była wizyta w firmie Baykar, gdzie rozmawiał o perspektywach współpracy z polskimi podmiotami w związku z wyborem przez Polskę drrnów Bayraktar TB2. "Jest wola nawiązania bezpośredniej kooperacji, Polska mogłaby być hubem dla współpracy całego regionu" – powiedział szef BBN. "Tuż przed wyjazdem rozmawiałem na ten temat z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Tą kwestią bardzo interesuje się także prezydent Andrzej Duda" – podkreślił Soloch.

W maju, podczas wizyty prezydenta i szefa MON w Turcji, został podpisany kontrakt na zakup przez Polskę czterech zestawów z 24 aparatami latającymi, które można wykorzystywać do rozpoznania i walki po uzbrojeniu w kierowane pociski rakietowe. W poniedziałek w Warszawie Błaszczak rozmawiał z prezesem firmy Halukiem Bayraktarem na temat realizacji wartej blisko 270 mln dolarów umowy.