Jolanta Brzeska i prof. Andrzej Rzepliński są dla nas sumieniami – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W sobotę podczas uroczystego posiedzenia Rady Warszawy wręczono medale honorowego obywatela przyznane w 2021 i 2020 r. W imieniu Jolanty Brzeskiej medal odebrała jej córka.

W przemówieniu poprzedzającym wręczenie medali honorowym obywatelom Trzaskowski podkreślił, że istotnym dla niego jest "to, że możemy się unieść pomad różnice polityczne i oddać hołd, tym, którzy mogą być dla nas drogowskazem".

Mówiąc o Jolancie Brzeskiej - walczącej z dziką reprywatyzacją działaczce społecznej, która zginęła w dotąd niewyjaśnionych okolicznościach - ocenił, że jest ona "sumieniem dla nas wszystkich". Powiedział, że w Warszawie działy się rzeczy, "które nie powinny się dziać i to bardzo ważne, że możemy razem uhonorować jej pamięć" – powiedział Trzaskowski.

Prezydent Warszawy zwracając się do byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, powiedział, że on "pełnił również rolę sumienia, przez lata swojej służby - ale zwłaszcza ostatnio - i wyznaczał nam kierunek, jak powinniśmy się zachowywać, jakie kręgosłupy powinniśmy mieć".

"Zaszczycające jest dla mnie, że otrzymałem tytuł wraz z Jolantą Brzeską, która dała największą daninę, daninę kosmiczną, daninę życia. Kiedy myślę o tym, to mam tylko nadzieję, że kiedy ją palili, to już nie żyła, że nie zrobili tego odwrotnie. I mam nadzieję, że policja w końcu ustali, prokuratura ustali, kto dopuścił się tej niesłychanej zbrodni" – powiedział Rzepliński dziękując za przyznanie honorowego obywatelstwa.

Podczas sobotniej sesji wręczono również medale honorowym obywatelom stolicy przyznane w 2020 r. W ubiegłym roku uroczystość się nie odbyła z powodu pandemii. Otrzymali je: pisarka i laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, prof. Władysław Findeisen z Politechniki Warszawskiej, chirurg prof. Wojciech Noszczyk, historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund oraz historyk prof. Wiesław Wysocki.

Rozdano równie Nagrody m.st. Warszawy 2020 i 2021. Otrzymali je m.in. medycy pracujący w szpitalach Warszawy w czasie kolejnych fal pandemii.