Minister rodziny i polityki społecznej oceniła, że miliardy złotych z Polskiego Ładu są koniecznym elementem procesu odbudowy po pandemii. "Programy wsparcia z Polskiego Ładu są dedykowane dla gospodarki i samorządów. Dodatkowe miliardy złotych trafią do gmin i miast na strategiczne programy wyjścia z pandemii, rozwoju, napędu dla biznesu dużego i małego. Są to programy, które pozwolą spełniać marzenia Polaków. Tak, aby żyli w takiej ojczyźnie, która przede wszystkim zaspokaja nasze potrzeby" – mówiła Maląg.

Podkreśliła, że rząd PiS z pełną konsekwencją realizuje taką politykę od ponad pięciu lat. "Dalej będziemy ją realizować dla dobra Polski, dla dobra Polaków. Bo silna ojczyzna musi być oparta na wsparciu wszystkich jej obywateli" – dodała.

Jeszcze w trakcie trwania briefingu przy fontannie Grzybek w centrum uzdrowiska Maląg odpowiadała na pytania mieszkańców i kuracjuszy. Towarzysząca jej posłanka PiS Joanna Borowiak wskazała, że jest to forma prekonsultacji Polskiego Ładu. Po spotkaniu w Ciechocinku minister Maląg na zaproszenie poseł Borowiak udała się na spotkanie z mieszkańcami Włocławka. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej mówiła we Włocławku, że Polsce po okresie pandemii potrzeba "potężnej siły, potężnego wsparcia".

"Takim wsparciem jest kompleksowy program Polski Ład. W centrum programu Polski Ład jest polska rodzina. Chcemy, aby Polska była silna siłą swoich obywateli, żeby Polakom żyło się dobrze" – wskazała minister. Dodała, że już za chwilę w polskim parlamencie procedowane będą konkretne ustawy. "Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że państwo prowadzi stabilną, konsekwentną politykę. Chcemy, aby ludzie czuli bezpieczeństwo i mogli spokojnie godzić pracę z życiem rodzinnym" – podkreśliła.

Przekonywała, że w Polskim Ładzie są programy, które mają rozwiązać najważniejsze problemy polskich rodzin, młodych ludzi. Dlatego rząd przygotowuje pomoc w zakresie dostępności mieszkań, a także do infrastruktury żłobkowo-przedszkolnej. Programy dla rodzin mają wyjść naprzeciw tzw. pułapce demograficznej. Do tego wymierną pomoc mają otrzymać także seniorzy. 90 proc. z nich ma skorzystać na zwolnieniu z podatku emerytur do kwoty 2500 zł. "To będą wymierne złotówki, które pozostaną w portfelach" – dodała. Maląg zwróciła uwagę, że przez ostatni rok – ponad rok – trwa w całej Europie trudna walka z epidemią.

"Za nami trzy fale epidemii. Już widzimy, że w Europie rosną znowu liczby zakażeń. Dlatego państwa bardzo proszę o odpowiedzialność. Teraz jest czas, aby się zaszczepić" – powiedziała we Włocławku Maląg. Na koniec wizyty w woj. kujawsko-pomorskim minister Maląg weźmie udział w pikniku rodzinnym w Więsławicach w gminie Kowal.