W czwartek i piątek w Sofii odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym udział bierze m.in. prezydent Andrzej Duda.

"Szczyt w Sofii jest bardzo wyraźnym dowodem, że w wyniku naszej woli politycznej, poprawy, koordynacji i ciężkiej pracy, inicjatywa szybko się rozwijają. Już mamy wyraźne praktyczne wyniki, inicjatywa staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie" - powiedział Radew na konferencji prasowej prezydentów państw Inicjatywy.

"Cieszymy się ze zobowiązania Łotwy przyjęcia roli gospodarza inicjatywy, jesteśmy przekonani, że nasi przyjaciele z Łotwy będą w stanie budować na dotychczasowych osiągnięciach inicjatywy" - dodał Radew. Życzył również Łotwie "dużo energii i silnej woli, by poradzić sobie ze wszystkimi licznymi wyzwaniami i zadaniami, by dostrzec wszelkie szanse i skorzystać z tych szans".

Reklama

Prezydent Łotwy Egils Levits mówił z kolei, że "nasz region jest po pierwsze ideą - polityczną, społeczną, a także gospodarczą". Podkreślił, że jako inicjatywa polityczna Trójmorze istnieje od sześciu lat. "Dzięki inicjatywie naszego kolegi z Polski, który rozpoczął tę inicjatywę" - zaznaczył. "Jest wielkim wyzwaniem, by być gospodarzem następnego szczytu w Rydze" - dodał.

Andrzej Duda: Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo część Europy

Duda podkreślił, że szósty już szczyt państw inicjatywy Trójmorza był okazją do poważnej rozmowy na temat integracji i współpracy przede wszystkim w obszarze rozwoju infrastruktury i gospodarki.

Prezydent Polski podkreślił, że współpraca między państwami w Europie powinna być zacieśniania, a łańcuchy produkcyjne - skracane. "Powinniśmy przywracać zdolności produkcyjne w Europie, aby z powrotem stała się wielką fabryką i była samowystarczalna. Można powiedzieć, że Trójmorze jest dzisiaj taką awangardą, albowiem my zaczęliśmy takie działanie, zanim jeszcze ktokolwiek pomyślał z trwogą, że coś takiego jak pandemia koronawirusa może w ogóle nas spotkać" - powiedział Duda.

Zwrócił uwagę, że na początku w 2015 roku Inicjatywa Trójmorza miała charakter "raczkujący", dzisiaj śmiało można mówić, że mimo pandemii koronawirusa jest w rozkwicie. Duda podkreślił, że w obradach Inicjatywy Trójmorza uczestniczyli w różnej formie także najważniejsi politycy USA, Niemiec, Japonii czy Francji.

"To wszystko pokazuje, że nasi partnerzy, których gospodarki są wielkimi światowymi gospodarkami widzą ogromy potencjał w naszej współpracy (...). Trójmorze to jest 120 mln mieszkańców państw UE, Trójmorze to dzisiaj ogromna część rozwoju gospodarczego Europy i najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo jej część" - podkreślił Duda.

Wskazywał też na "doskonałe, przewidywane przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy perspektywy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata". "Wzrost gospodarczy w Trójmorzu średnio przewidywany jest przez te instytucje pomiędzy 4 a 4,8 proc., a w Polsce - ponad 5 proc. w 2021 roku. Trzeba powiedzieć, że te dane w kontekście tego, co nas spotkało w ciągu ostatnich dwóch lat, są absolutnie spektakularne" - podkreślił prezydent Duda.