W sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM badani najczęściej wskazywali Mateusza Morawieckiego jako najlepszego premiera dla Polski. Na kolejnych miejscach znaleźli się politycy opozycji – Rafał Trzaskowski i Donald Tusk. Ankietowani wskazywali swoje typy, nie sugerując się żadną listą nazwisk.

Porównanie z identycznym sondażem przeprowadzonym na początku marca pokazuje, że notowania większości polityków spadły. Tyle że w marcu sytuacja polityczna była znacznie bardziej napięta i częściej pojawiały się w mediach spekulacje o możliwym rozpadzie rządu, więc i spekulacje o potencjalnych premierach były bardziej żywe. – To dowodzi, że Polacy bardziej myślą już o wakacjach. Choć jest wyjątek. Ostatnie publikacje o Donaldzie Tusku spowodowały, że wskazania na niego są wyższe niż poprzednio – zauważa Marcin Duma z United Surveys. W PO trwają dyskusje, w jakiej formule Donald Tusk miałby się włączyć w bieżącą politykę. Wątpliwe, mimo zeszłotygodniowych zapowiedzi, by ta kwestia szybko się rozstrzygnęła.
Badania pokazują, że wśród elektoratu PO więcej wskazań ma Tusk – 23 proc. (Trzaskowski 17 proc.), ale już dla całej opozycji kandydatem na najlepszego premiera jest prezydent Warszawy. Wynika to z tego, że Trzaskowski jest bardziej strawny dla wyborców Lewicy czy Koalicji Polskiej. W przypadku polityków obozu rządowego sytuacja jest bezdyskusyjna. Polacy zaakceptowali model, w którym Jarosław Kaczyński jest liderem obozu i wicepremierem, a rządowi szefuje Mateusz Morawiecki. Wskazuje na niego aż 54 proc. wyborców PiS.
Kto twoim zdaniem byłby najlepszym premierem dla Polski? / Dziennik Gazeta Prawna