W piątek zgromadzenie ogólne Wiosny ma podjąć decyzję o samorozwiązaniu partii - przekazał PAP sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski. To element powstania Nowej Lewicy.

Zjazd odbędzie się w piątek pod Warszawą w godzinach popołudniowych. "Podczas zgromadzenia prezes Wiosny Robert Biedroń ma zaproponować samorozwiązanie partii" - powiedział Gawkowski.

Jak mówił wcześniej PAP sam Biedroń, decyzja zgromadzenia ogólnego będzie oznaczała uruchomienie procesu likwidacji jego partii, a "proces konsolidacji Nowej Lewicy zostanie rozpoczęty formalnie".

Sprawa połączenia SLD i Wiosny sięga 2019 r., kiedy po wyborach parlamentarnych partie zdecydowały o zjednoczeniu. Nowe ugrupowanie powstanie na bazie Sojuszu, do którego wstąpią członkowie partii Biedronia.

W połowie marca liderzy obu partii - Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń - poinformowali, że Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył postanowienie dotyczące Nowej Lewicy "ze stwierdzeniem prawomocności". Decyzja sądu pozwala na zwołanie kongresu, na którym dojdzie m.in. do wyboru nowych władz.

Na kongresie Nowej Lewicy zostaną wybrane władze partii. Ugrupowanie będzie miało dwóch współprzewodniczących, którzy będą szefami swoich frakcji wywodzącymi się z dawnej Wiosny i dawnego Sojuszu.