48 ambasadorów, dyplomatów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych w Polsce wyraziło poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów LGBTI. List w tej sprawie opublikowano w poniedziałek w Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii.

Od kilku lat dyplomacji akredytowani w Polsce oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych publikują list w Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. W tym roku sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Danii w Polsce.

Wśród sygnatariuszy – w porównaniu z ubiegłym rokiem – jak wynika ze strony internetowej ambasady Danii - zabrakło Dominikany, Japonii, Republiki Południowej Afryki oraz Indii. Doszły za to podpisy przedstawicieli ambasad Chile, Ekwadoru i Estonii.

"Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOT) chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami" – czytamy w liście.

Podkreślili, że "aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści, musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji".

Sygnatariusze wyrazili uznanie dla starań podejmowanych w tej dziedzinie w różnych miastach Polski oraz dla "pracy społeczności LGBTI i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak również dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTI oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności tej motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową".