Zmianie i złagodzeniu ulegają obostrzenia związane z przeciwdziałaniem pandemii. Funkcjonariusze zastrzegają, że to nie znaczy, że można zapomnieć o przepisach i je lekceważyć. Policjanci wspierając służby sanitarne "interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby" – zaznaczył inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Dodaje, że policjanci swoją uwagę skupią szczególnie na galeriach handlowych, wielkopowierzchniowych sklepach oraz środkach komunikacji publicznej. "Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami" – podkreślił Ciarka.

Od soboty, 15 maja, nie trzeba już będzie nosić maseczek na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że trzeba zakrywać nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, m.in. w kinach, kościołach czy w sklepach. Po północy będzie już można skorzystać z oferty lokali gastronomicznych, jednak tylko na zewnątrz – w ogródkach. Tu też pozostają obostrzenia, zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Skorzystać z toalety wewnątrz lokalu można tylko z założoną maseczką.

Reklama

Na zewnątrz mogą również odbywać się imprezy kulturalne i sportowe. Tutaj również należy przestrzegać reżimu sanitarnego. Kolejne zmiany czekają od 21 maja. Działalność rozpoczną kina, teatry, opery i filharmonie, przy obecności maksymalnie połowy odwiedzających i przestrzeganiu reżimu sanitarnego. W tych pomieszczeniach nie będzie można spożywać napojów i posiłków.

Od 29 maja dania będą mogły być serwowane również wewnątrz lokalu gastronomicznego. Wesela i inne imprezy okolicznościowe będą mogły się odbywać przy limicie 50 osób (nie wliczając osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19). Swoja działalność rozpoczną też obiekty sportowe, z zachowaniem limitów i reżimu.