Organizatorzy pierwszych komunii, które planowane są na 8 i 9 maja muszą się liczyć z tym, że będzie to tylko uroczystość kościelna, a nie uroczystość organizowana zgodnie nowym harmonogramem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 15 maja możliwe będzie organizowanie imprez na zewnątrz, z limitem do 25 osób. Z kolei od 29 maja możliwe będzie organizowanie imprez w pomieszczeniach na maksymalnie 50 osób. Dotyczy to m.in. komunii i wesel.

Co z komuniami 8 i 9 maja?

W trakcie środowej konferencji prasowej Niedzielski był pytany o wytyczne MZ i rekomendacje rządu ws. wcześniejszych przyjęć komunijnych.

"Zwiększamy liczbę osób, które mogą uczestniczyć w tych uroczystościach kościelnych, bo limit osób przypadających na metr kwadratowy został zmniejszony; bo mamy teraz 1 osobę na 15 metrów kwadratowych, wcześniej ten standard to była 1 osoba na 20 metrów kwadratowych" - odpowiedział Niedzielski.

Dodał, że od strony organizowania uroczystości, to od połowy maja mamy możliwość "dopuszczenia organizacji takiego przyjęcia na dworze, czyli w ramach ogródka i tutaj limit jest określony do 25 osób".

Wyjaśni, że "pierwsze komunie, które planowane są w dniach 8 i 9 maja muszą się liczyć z tym, że będzie to tylko uroczystość kościelna, a nie uroczystość organizowana zgodnie nowym harmonogramem".

"Jeśli chodzi o jakieś bardziej szczegółowe zasady dotyczące reżimu sanitarnego, to oczywiście w miarę możliwości zalecamy noszenie maseczki, szczególnie w kościele, czyli w pomieszczeniu wewnętrznym, bo to jest zgodne z tymi regułami, które zaprezentowaliśmy" - mówił minister.

"Prawdopodobnie w najbliższym czasie będziemy chcieli, jeżeli jest konieczność jakiejś zmiany, dopracować pewne takie szczegółowe, to przede wszystkim sanepid i GIS, reguły dotyczące zachowania się w celu zachowania reżimy sanitarnego" - powiedział Niedzielski.

Zapowiedział, że będzie rozporządzeniem, które będzie mówiło o zasadach epidemicznych.