W badaniu IBRiS opublikowanym w środę w dzienniku "Rzeczpospolita" ankietowani za najlepszego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich uznali kandydata Lewicy, działacza społecznego Piotra Ikonowicza (25,1 proc.). Kandydata KO i PSL prof. Sławomira Patyrę wskazało 20,9 proc. badanych, a kandydata PiS Bartłomieja Wróblewskiego - 11 proc. Wybór nowego RPO planowany jest w Sejmie na czwartek.

Posłanka Lewicy Marcelina Zawisza stwierdziła na środowej konferencji prasowej, że z sondażu IBRiS jasno wynika kogo obywatele widzą na stanowisku nowego RPO.

Podkreśliła, że Ikonowicz nie boi się mówić o przypadkach łamania praw pracowników, o problemach z dostępem do ochrony zdrowia. "Staje po stronie tych, którzy są wykluczeni, biedni, którzy w starciu z systemem sami nie mają szans" - powiedziała Zawisza.

"Jeżeli wygra pan Patyra to będzie 1:0 dla PO, jeżeli wygra pan Wróblewski będzie 1:0 dla PiS, a jeżeli wygra Piotr Ikonowicz i zostanie nowym Rzecznikiem to będzie 1:0 dla społeczeństwa" - dodała posłanka Lewicy.

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek stwierdził, że "społeczeństwo wybrało, ale politycy jeszcze nie wybrali" nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Jutro wielki test, czy politycy po stronie demokratycznej, ale także ci, którzy dzisiaj są u władzy, staną po stronie tych, którzy do tej pory byli niezauważani przez system, przez polityków, sądy, przez pracodawców, czy też staną po stronie polityka wybranego z własnego grona" - powiedział Śmiszek.

Podkreślał, że Ikonowicz to społecznik, który jest wiarygodny dla Polaków i zawsze idzie pod prąd, tym którzy twierdzą, że wszystkie problemy zostały w Polsce już załatwione.

"Piotr Ikonowicz będzie taką latarnią morską dla tych wszystkich, którzy poszukują pomocy. I tym bardziej namawiamy zarówno polityków demokratycznej opozycji, jak i polityków ze Zjednoczonej Prawicy, aby się nie bali, aby zaufali Polkom i Polakom, którzy już dzisiaj pokazali po czyjej stronie stoją" - powiedział Śmiszek.

Zaapelował, by "wnieść się ponad polityczne podziały i zagłosować na Piotra Ikonowicz".

Zgodnie z harmonogramem obrad Sejm ma zająć się wyborem RPO w czwartek wieczorem.