Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, który był jednym z gości audycji w Programie III Polskiego Radia, pytany kiedy będzie zaprezentowany Nowy Ład, wskazał, że teraz jesteśmy prawdopodobnie w szczycie trzeciej fali pandemii i nie wiadomo jak długo on potrwa. "Gdyby się okazało, że opanowujemy tę sytuację i z twardych lockdownów, które wprowadziliśmy dzisiaj będzie można rezygnować, to niewykluczone, że będzie można zaprezentować Nowy Ład (...) w drugiej połowie kwietnia" - zaznaczył. "Nie chcemy zwlekać zbyt długo" - dodał.

Sellin podkreślił, że jest to "program jednej partii - Prawa i Sprawiedliwości", więc - jak zauważył - "tutaj żadnych konsultacji z naszymi koalicjantami czynić nie trzeba".

Reklama

Jak dodał, dopiero na poziomie "przekładania programu na ustawy", które trzeba przeprowadzić w Sejmie, w ramach koalicji rządowej i parlamentarnej "trzeba konkrety tych ustaw uzgodnić i przegłosować". "Przedstawiamy go naszym koalicjantom, ale formalnie, on jest do przyjęcia, jeśli chodzi o struktury tylko przez Prawo i Sprawiedliwość i on jest przyjęty" - stwierdził.

Doradca prezydenta Paweł Mucha powiedział, że "prezydent czeka na prezentację nowego Polskiego Ładu" i "bardzo pozytywnie ocenia" zawarte w nim rozwiązania. "(Prezydent) chciałby, żeby możliwie najszybciej, Nowy Polski Ład został zaprezentowany, poddany także konsultacjom szerszym z ekspertami, żeby jego postanowienia mogły być realizowane" - dodał.

"Chcemy, żeby realizacja Nowego Polskiego Ładu przekładała się na poziom życia Polaków, zwiększanie dobrobytu" - mówił Mucha. Według niego, polska gospodarka radzi sobie dobrze. "Ale musimy zrobić takie nowe otwarcie, jeżeli chodzi o kolejne wyzwania" - zadeklarował.

Zdaniem posłanki PO-KO Izabeli Leszczyny, Nowy Ład "to projekt od samego początku chybiony i bardzo nieuczciwy". "Dlatego jest skazany nie niepowodzenie, nie ma żadnych szans na sukces" - oceniła.

W czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała o przełożeniu zaplanowanej na sobotę prezentacji Nowego Ładu. Jak wyjaśniła, w obecnej sytuacji dla rządu oraz PiS najważniejsza jest walka z epidemią. Zgodnie z zapowiedzią PiS, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.