Rejestracja pracowników żłobków na szczepienia przeciw COVID-19 odbywa się bez problemów - przekazało PAP w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. O problemach z zapisaniem się na szczepienia donosił portal RMF FM.

W poniedziałek ruszyły zgłoszenia na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli, pracowników żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów oraz pracowników placówek pieczy zastępczej. Ci spośród nich, którzy będą chcieli się zaszczepić muszą to zgłosić do dyrektora placówki, w której pracują.

Portal RMF FM donosił o problemach z rejestracją pracowników żłobków. Trudności - jak wskazano - dotyczyły znalezienia formularza i błędu, który uniemożliwia rejestrację najmłodszych opiekunów.

Ministerstwo rodziny przekazało PAP, że przejściowe trudności zostały usunięte. "Rejestracja pracowników żłobków odbywa się bez problemów. Młodsi pracownicy mogą się rejestrować" - podkreślił resort.

Dyrektorzy placówek od poniedziałku w Systemie Informacji Oświatowej (SIO) w "Strefie Pracownika" https://strefa.ksdo.gov.pl mają dostępny formularz zgłaszania nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni.

W formularzu trzeba wskazać podstawowe dane podmiotu, nazwisko dyrektora placówki oraz pracowników zgłaszających się na szczepienia, a także powiat, w którym działa dana placówka.

System automatycznie przypisze daną placówkę do odpowiedniego szpitala węzłowego, gdzie odbędzie się szczepienie. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, pracownik otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.

Formularz trzeba wypełnić do środy 10 lutego, a szczepienia rozpoczną się w piątek 12 lutego.

Na polskim rynku znajdują się trzy preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom i pracownikom żłobków poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele i pracownicy żłobków, którzy mają więcej niż 60 lat mają być szczepieni preparatami firm BioNTech/Pfizer i Moderna.